Patates ve domuz pastırması

Patates ve domuz pastırmasından gelen sosis, et veya kümes hayvanlarından yapılan sosislerden daha az lezzetli değildir. Böyle tatmin edici bir versiyon hazırladığınızdan emin olun!

Malzemeler

Patates – 400 gr

Salo – 150 gr

Tuzlu domuz bağırsakları – 1 m

Tuz – 3 tutam

Karabiber Tozu – 4 Tutam

Kırmızı biber tozu – 0,5 tsp.

Sarımsak – 3 diş

Bitkisel yağ – yağlama için

Et için Baharat – 0.5 tsp.

  • 268 kCal
  • 1 saat 20 dak.

Pişirme süreci

Patates ve domuz pastırmasından gelen sosis çok lezzetli bir yemektir. Et bileşenini yağ biçiminde ve patates şeklinde bir garnitürü birleştirir. Yemek çok doyurucu ve lezzetli çıkıyor – kesinlikle insanlara hitap edecek. Ayrıca, sosis hem sıcak hem de soğuk olarak lezzetlidir, piknikte, gezide veya işte alınabilir, odun kömürü üzerine folyo ile ısıtılabilir veya özel bir kapağın altında bir mikrodalga fırında alınabilir. Yeteneklerinize güveniyorsanız ve patates kütlesinin karartmaması için bağırsaklarınızı çabucak tıkayabilirseniz, o zaman doldurma için limon suyu ekleyemezsiniz.

Salo, taze ve tuzlu olarak kullanılabilir, ancak ikinci varyantta, bileşen listesindeki tuzun normu azaltılması gerekecektir. Kırmızı et parçasını kıyılmış ete, hem renk hem de tat vermek için topraklayın. Taze sarımsak yerine, kurutulmuş kıyılmış sarımsak kullanabilirsiniz. Tuzlu domuz eti bağırsakları yapmak için bağırsaklarım donduruyorum – bu şekilde bir yıla kadar saklanabilirler. Sosis pişirmeden önce, çözülmelidir.

Bu yüzden gerekli ürünleri hazırlayın ve pişirmeye başlayın!

Patates ve yağdan sosis için malzemeler

Patatesleri soyarız, suyla durulayıp onları çeyrek kesilir, böylece et değirmeni tüpüne girerler. Onları bir kıyma makinesinden derin bir salata kasesine geçireceğiz. Hızlı hareket edeceğiz.

Bir kıyma makinesinde burulma patates

Tuzu patates ezmesine koyun, karıştırın ve sıvıyı serbest bırakmak için 2-3 dakika bekleyin. Daha sonra kitlenin içindeki sıvıyı elinizle sıkın veya bir kevgir içine koyun. Mincemeat için sıvıya ihtiyacımız yok!

Tuz ekle

Taze domuz domuzunu küçük patateslere küçük küpler halinde keselim.

Pastırma parçalarını koy

Bütün baharatları koyun, sarımsak temizlenmiş dişlerini sıkın ve hazırlanan doldurmayı dikkatlice karıştırın.

Baharat ve sarımsak ekleyin

Onları özel bir nozulla çözülmüş tuzlanmış domuz bağırsağı ile başlarız, bağırsakların bir ucunu bağlayıp bir iğne ile deldi. Biz bir şey yapmaya başlamadık! Pişirildiğinde patates eriyik yağını emer ve iki ila üç kez şişer, böylece bağırsakları düz şeritler gibi olacak şekilde doldurun. Hava biriktirme yerlerini iğne ile deleceğiz.

Kıyılmış et ile bağırsak

Folyo ya da küfü bitkisel yağla temizleyeceğiz, patates sosunu bırakacağız. Ayrıca tüm yüzeyde bitkisel yağ ile yağlanır. Önceden ısıtılmış bir fırına 180-200 C’de koyup yaklaşık 40-50 dakika pişiriyoruz. Pişirmeye başladıktan sonra 5-10 dakika sonra, sosis zaten şişken, küçük bir delik açarak bir iğne ile tüm uzunluğu boyunca deleceğiz. Onların içinden yağ akar.

Folyo üzerine sosis koymak

Patates ve yağdan hazırlanan hazır sosis, fırından çıkarıp biraz soğumaya bırakın, yaklaşık 20-25 dakika.

Patates ve domuz pastırmasından hazır sosis

Bundan sonra porsiyonlara ayırdık ve ekşi krema veya kalın klasik yoğurt, çeşitli soslar içeren bir masaya servis ettik.

Patates ve domuz pastırmasından sosis tarifi

Sizin için hoş!

Patates ve domuz pastırması gelen fotoğraf

Добавить комментарий

*

49 + = 56