Çiğ lahana lahana börek

Nemli lahana lahana börek – ev sıcaklığında öğle veya akşam yemeği için iştah açıcı bir sebze yemeği.

Malzemeler

Beyaz lahana – 600 g

Tavuk yumurtası – 2-3 adet.

İrmik – 5 yemek kaşığı.

Buğday unu – 5 yemek kaşığı.

Tuz – tadı

Karabiber kara zemini – tadı

Ayçiçeği yağı – kızartma için

  • 123 kCal
  • 40 dk.
  • 20 dk.

Pişirme süreci

Çiğ lahanadan lahana krep hazırlamanızı öneririm. Lahana yemekleri seviyorsanız, o zaman bu tarif sizi memnun edecektir. Bir keresinde, ilk kez, böyle bir reçete için krep pişirmek için çevrimiçi olduğunu söyleyebilirim. Size pişirme sürecindeki tüm talihsiz anları anlatacağım. Adımlardan birinde, olumlu bir sonucun işe yaramayacağını bile düşündüm, ancak ortaya çıktığı gibi, özellikle mutfak işinde, çıkış yolu her zaman bulunabilir. O zaman beraber yemek yapalım, okuyucularımıza canım.

Lahana böreklerini taze lahanalardan hazırlamak için aşağıdaki ürünleri kullanın.

Ham lahana gelen börek börek için Malzemeler

Her şeyden önce, lahanayı akan suda iyice yıkayalım ve bir kağıt havluyla kurulayın. Küçük parçalara ayırdık. Daha küçük, daha iyi.

Lahana kesmek

Soğanları soyun ve ince doğrayın. Lahanaya ekle. Sebzeleri meyve sularına bırakabilmemiz için 5-10 dakika kadar el ele tutuşuyoruz.

Soğan koymak

Yumurta ve tavuk ekleyin. Büyük, yeteri kadar 2 adet. Genellikle, lahana kütlesinin kıvamına bakın. Çok kırılgan ise, yumurta sayısını artırabilirsiniz. 3 tane vardı.

Yumurtayı sür

İrmiği dökün. Karıştırınız.

Mango'ya dökün

Tuz ve karabiber ile tatlandırın. Bir çimdik kimyon ekleyebilirsin. Lahana bu baharatla iyi uyum içindedir. Karıştırınız. Ve işte, bu aşamada sorunlar başlıyor. Prensip olarak, bu lahana kütlesi kavurmaya hazırdır, fakat … Yağın tavada ısıtılması. Birkaç parça kaşık ve kızartın. Orada her şey parçalanıyordu. Ne yapmalıyım?

Tuz ve karabiber dökün

Daldırma yapıcı bir karıştırıcıyı alıp bütün kütleyi homojenliğe öğütüyorum.

Saf lahana karıştırıcı

Buğday unu kreplerin parçalanmaması için döküyorum ve karıştırıyorum.

Unu ekle

Bitkisel yağı bir kızartma tavasında önceden ısıtın. Küçük parçaları dökün ve altın kahveye kadar kızartın. Voila, harika ve lezzetli krep çıktı.

Krepleri kızartmak için

Masanın üzerine, çiğ lahanadan elde edilen lahana krepleri ekşi krema veya uygun bir sos ile sıcak olarak servis edilir.

Nemli lahana lahana börek fotoğraf

Afiyet olsun!

Çiğ lahana lahana börek için bir tarif

Çiğ lahana lahana börek

Добавить комментарий

*

7 + 2 =