Multivarkta bezelye çorbası püresi

multivarka ve hatta pastırma, sarımsak croutons Bezelye çorbası – Özellikle soğuk kış aylarında değil, mükemmel bir yemek olduğunu!

Malzemeler

Kuru bezelye – 1 bardak

Su – 3 bardak

Patates – 3 adet.

Havuç – 1 adet.

Soğan – 1 adet.

Bitkisel yağ – 1 çorba kaşığı.

Domuz brisketi – 150 gr

Ekmek beyazı – 4 dilim

Tuz – 0.5 çay kaşığı.

Şeker kum – 1 çay kaşığı.

Maydanoz yeşillikleri – 0.5 tutam

  • 129 kCal
  • 2 saat

Pişirme süreci

multivarka içinde Bezelye çorbası – lezzetli ve lezzetli ilk ders, zorunlu olarak pastırma ve sarımsak kruton ile takviye edilmelidir. Zaten çatırtılar yaptıysanız, o zaman sadece onları tekrar ısıtabilirim veya pişirdikten sonra dondurulmuş eğer Çözülme. Gerekli pişirilmesi için bezelye – Genel olarak, onların yaratma, sadece 120-150 gr Kurutulmuş hızlı zamanki kazanda veya tencerede daha aşçılar, ama onunla hemen ve sebze doğrama katmayan multivarka içinde bezelye pastırma ile pastırma küçük bir parça gerektirir Bu süre içinde en az 1.5 saat ve sebzeler tüm yararlı vitamin ve mineralleri kaybeder.

Bu arada, bezelye kaynatılır iken, hem çatırtı ve sarımsak croutons oluşturmak için zamanınız olacak!

Böylece, gerekli tüm malzemeleri hazırlayın, sebzeleri soyun ve pişirmeye başlayın.

Çatırtı ve sarımsak ekmek kırıntıları ile bir multivark bezelye çorbası püresi için Malzemeler

Multivarka kabında 3 bardak kaynar su dökün, durulanmış kuru bezelye ve tuzu dökün. Çorba modunu 1 saat aktif hale getirin ve kapağı kapatın. İstenirse, birkaç tutam öğütülmüş kekik ekleyebilirsiniz.

Kaynar su ile bezelye dökün

Belirtilen süre sonra, ince doğranmış havuç ve soğan yanı sıra büyük dilimlenmiş patates kasesine ekleyin. Pişirme işlemini aynı modda 30 dakika daha aktif hale getirin.

Soğan, patates ve havuç koy

Pişirmenin bitiminden 5 dakika önce, şekeri (çanağın tadını vurgulayacaktır) ve daha önce suda yıkanmış ezilmiş maydanoz yeşilliklerini ekleyiniz.

Yeşilleri koy

Bezelye çorbası hazır!

Kaynatın çorbası

Suya batırılmış bir karıştırıcıyla doğrudan kasenin içinde ezin, püskürtmemeye çalışın, aksi takdirde kendinizi yakarsınız.

Saf çorba

Domuz brisketini durulayın ve küçük parçalar halinde kesin.

Eti kes

1 çorba kaşığı Fry bitkisel bir tavada yağı veya yıkandı Multivarki ayar modunda, 20 dakika boyunca “Kavurma” pembe forma zaman dilimleme zaman karıştırma kabı.

Kızartmak için

Ekmek dilimleri düzgünce kesilir ve onlara soyulmuş diş sarımsak Xpress, 100 ° C’de yaklaşık 20 dakika boyunca fırında karıştırın ve kuru.

Ekmek kesmek

, Kase veya derin kapta Multivarki ait bezelye çorbası dökün sarımsak ile çatırtılar ve kızarmış kraker yayıldı. masaya sıcak servis yapın.

Çatırtı ve sarımsak ekmek kırıntıları ile bir multivark bezelye çorba-patates püresi fotoğraf

Sizin için hoş!

Добавить комментарий

*

− 4 = 3