Mantarlı tavuk göğsü dolması

Mantar ve peynirle doldurulmuş tavuk göğsü, her menüyü süsleyecek muhteşem, lezzetli ve kolay pişirilebilen bir yemektir.

Malzemeler

Tavuk göğsü – 2 adet.

Mantar – 250 gr

Sarımsak – 2 diş

Bitkisel yağ – 0.5 yemek kaşığı.

Tuz – tadı

Karabiber karabiber

Peynir – 30-50 gr

Maydanoz – 0.5 ışın

Puf böreği – 250 g

Sarısı – 1 adet. (Hamuru yağlamak için)

Krem – 200 ml

Hardal – 1 yemek kaşığı.

Fransız hardalı – 1 yemek kaşığı.

Kurutulmuş otlar karışımı – 0.5-1 yemek kaşığı. (tatmak için)

  • 231 kCal
  • 1 saat

Pişirme süreci

Mantar ve peynirle doldurulmuş tavuk göğsü, hem bayram hem de günlük menüyü süsleyecek muhteşem, lezzetli ve kolay hazırlanabilen bir yemektir. sulu ve aromatik mantar dolgu ile doldurulmuş, bir gevrek sarılı baharatlı sosu, tamamlanmaktadır bu tarifi pişirilen puf böreği, tavuk göğsü, lezzetli “ceket”, bu görünüm ve tat hem inanılmaz lezzetli döner. Deneyin!

Mantar ve peynir ile doldurulmuş tavuk göğsü fotoğrafı

Bileşenleri hazırlayın.

Mantar ve peynirle doldurulmuş tavuk göğsü için malzemeler

Mantarların yaklaşık yarısını kesin olarak keser. Mantarların ikinci yarısını büyük parçalara ayırın. Kıyma maydanoz ve sarımsak, rendeleyin peynir.

Mantarları kes

Bitkisel yağı orta ateşte önceden ısıtın, hazırlanmış mantarları ekleyin. Karıştırarak, 4-5 dakika boyunca mantarları kızartın, elde edeceği sıvı pratikte buharlaşıncaya kadar.

Mantarları kızartın

Daha sonra mantarlara doğranmış sarımsak, biraz karabiber ve tuz ekleyin. Mantarları 1-2 dakika daha karıştırın ve kızartın.

Sarımsak, tuz ve karabiber ekleyin

Sıcaklığı kapatın ve doğranmış maydanoz ekleyin. Bir kez daha, her şeyi iyice karıştırın, karışımı deneyin ve gerekirse daha fazla tuz veya karabiber ekleyin.

Yeşilleri koy

Rendelenmiş peynir biraz soğutulmuş mantar dolgusu ekleyin.

Rendelenmiş peynir ekleyin

Yatay olarak tavuk göğsü doğrayın, doldurma için bir “cep” oluşturur.

Tavuk fileto doğrayın

Hazırlanan mantar dolgusu ile cebi doldurun. İstenirse, bir tutam tuz ve karabiber ile tavuk serpin. Doldurma işlemini hafifçe bastırın ve mümkün olduğunca “cebi” kapatın.

Eti doldurmaya koy

Puf böreği buzunu çöz ve yaklaşık 0.5 santimetre kalınlığa kadar yuvarla. Hamuru yaklaşık 10 cm genişliğinde ve yaklaşık 40-45 cm uzunluğunda şeritler halinde kesin.

Hamuru un bir tahtaya koyun

Hazırlanan tavuk filetosunu bir puf böreğine sarın ve buzdolabına 15 dakika boyunca yerleştirin.

Eti hamurun üzerine koyun

İstenirse, soğutulmuş puf böreği yüzeyine bir kalıp uygulayın, biraz bıçakla kesin. Hamurun yüzeyini yumurta sarısı ile yağlayın.

Tavuk göğsü hamura vidalayın

Önceden ısıtılmış 200 derece fırında peynir ve mantar ile doldurulmuş tavuk göğsü, koyun ve 35 dakika pişirin.

Mantar ve peynir ile doldurulmuş tavuk göğsü için reçete

Bu arada, hardal sosu hazırlayın. Kremalı tavada ölçün. 1 yemek kaşığı ekleyin. Fransız hardalı 1 çorba kaşığı. sıradan hardal ve birkaç tutam kuru otlar.

Her şeyi iyice karıştırın ve kremi hafifçe kaynatın. Daha sonra, ısıyı en aza indirir ve yaklaşık 5-7 dakika kadar sosu kaynatıncaya kadar eritin ve yarı yarıya azaltın.

Krem baharatlarına dökün

İstenirse, 1-2 çorba kaşığı rendelenmiş peynir ekleyin ve karıştırın, peynir eriyene ve karışım homojen hale gelene kadar birkaç saniye daha pişirin. Ateşi kapatın, deneyin ve gerekirse tadı için biraz tuz ekleyin.

Peyniri sosu içine koy

Tavuk göğsü mantarlı, doldurulmuş hazır. Hazırlanan hardal sosu ekleyerek ve bir tutam taze yeşilliklerle süsleyerek tabağı masaya servis edin. Afiyet olsun!

Tavuk göğsü mantar ve peynir ile doldurulmuş

Добавить комментарий

*

55 − 46 =