Fırında patates ve domates ile kabak

Fırında pişmiş patates ve domatesli kabak – bütün aile için besleyici, kullanışlı ve çok lezzetli bir sebze yemeği.

Malzemeler

Kabak – 500 gr

Patates – 300 g

Domates – 300 gr

Soğan – 1 adet.

Havuç – 1 adet.

Ekşi krema – 2 yemek kaşığı.

Peynir – 50 gr

Bitkisel yağ – 2 yemek kaşığı.

Tuz, baharat – tatmak

Yeşillik – tatmak

  • 80 kCal
  • 1 saat

Pişirme süreci

Sebze sezonunda bütün aile için birçok farklı sağlıklı yemek pişirmek istiyorum. Kabak, domates, soğan, havuç, patates, yeşillik – tüm bunları bahçenizde toplayabilir veya ucuza satın alabilirsiniz. Bugün menüümüzü harika bir yemekle çeşitlendirmeyi öneriyorum – fırında patates ve domatesli kabak hazırlayacağız. Ekşi krema ve peynir eklemezseniz – vejetaryenler ve oruç tutanlar için lezzetli bir yemek alırsınız. Ama ekşi krema ve peynir eklenmesiyle, yemeğimiz düşük kalorili olacak. Erkekler için et pişirebilir ve pişmiş sebzeleri garnitür olarak servis edebilirsiniz.

Yani, pişirmeye başlayalım. Ürünleri listede al. Baharatlar ve otlar tadı için tercih eder. Belirttiğim sebzelerin sayısı oldukça isteğe bağlı, biraz daha fazlasını alabilirsin.

Fırında patates ve domates ile kabak için malzemeler

Patatesler iyice yıkanır ve “tekdüze”, yani bir soyma ile konur. Suyu eritin. Patatesler demlenirken, soğan ve havuç kesilir. Havuçları ovalayabilir ya da istediğin gibi küçük parçalar halinde kesebilirsin.

Soğan ve havuç kes

Havuç yumuşak olana kadar, soğan ve havuçları 5-7 dakika bitkisel yağda saklayalım.

Soğanları havuçla kızartın

Sebzeler yayılırken, cildi domateslerden soracağız. Bunun için onları 5-7 dakika kaynar suyla doldururuz. Bir deriyi çıkardıktan sonra, domatesleri daireler halinde keseceğiz.

Domatesleri kes

Bitmiş patatesler ile suyu tuzlayın, patatesleri biraz soğutun ve cildi soyun. Patatesleri ve dilimleri kesin.

Patatesleri kes

Eğer genç bir kabakınız varsa, temizlenmesine gerek yoktur, sadece daireler halinde kesilir, kupaları yarımlara veya çeyreklere bölebilirsin. Ve eğer cilt zaten zor ise – kesin ve kabakları tohumdan alın. Sonra kabak puck kesildi.

Kabak kesmek

Bir tava alabilir, bitkisel yağ ile yağlayın ve dönüşümlü olarak ilik, patates ve domates dilimlerini eğimli bir yere koyun. Seramik formu aldım ve sebzeleri katmanlarla birlikte attım. Önce biraz soğan ve havuç koymuşuz.

Soğan ve havuçları bir şekle sok

Yukarıdan bir kat kabaklar koydu. Turşu ve biber

Kabak koy

Patatesleri sebze iliklerine koyun. Bu tabakayı tuzlamıyorum çünkü patatesler tuzlu suda kaynatıldı.

Bir patates tabakası

Şimdi domatesleri çevir.

Domatesleri koy

Şeklin yüksekliği izin veriyorsa – katmanları tekrarlayın. Üstte, biraz daha soğan ve havuç koymuştum. Ekşi kremada 100 ml su ile karıştırın ve sebzeleri doldurun. Bir fırın tepsisinde pişiriyorsanız, formu bir kapak veya folyo ile kapatın. Yemeğimizi fırında pişirmek için, fırında 180-200 ° C sıcaklıkta 30-40 dakika pişirin (fırına yöneltin).

Ekşi krema suyla dökün

Hazırlıktan 5 dakika önce üstüne rendelenmiş peynir ekleyin.

Peynir serpin

Patates ve domatesli fırında kabak hazır! Kokulu narin sebzeler siz ve ailenizden çok hoşlanacak!

Fırında patates ve domates ile kabak

Karışık sebzeler, birbirini tamamlayan, peynir kabuğunun kimseyi kayıtsız bırakamadığı, ekşi krema dökümü yemek hassasiyetini verdi. Yeşiller ile dekorasyon, sıcak patates ve domates ile kabak servis yapın.

Fırında patates ve domates ile tarifi kabak

Afiyet olsun!

Fırında patates ve domates ile kabaklar fotoğrafı

Добавить комментарий

*

79 − = 73