kereviz

Kereviz insanlık için nispeten yeni bir besindir. Mutfak hikayesi sadece 17. yüzyılda başladı. Bundan önce de, Asya ve Avrupa sakinleri bunu bir şifa tesisi olarak kullandılar. Amerikalılar, 19. yüzyıla kadar yiyecek için kereviz bile kullanmadılar.

Günümüzde, 3 çeşit kültürel kereviz yetiştirilmektedir:

 • tabaka
 • sapçıklı
 • Kök (kök)

Hepsi farklı vitamin-mineral bileşimlerine, ayrıca farklı miktarlarda amino asitlere ve diğer aktif maddelere sahiptir. Bununla birlikte, her türlü kereviz insan vücudu üzerindeki etkileri benzer bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, onları ayrı ayrı düşünmeyiz, ama birlikte.
Kereviz tohumları da yemek pişirmek için kullanılır – bir baharat olarak. Bununla birlikte, parfüm ve eczacılıkta çok daha yaygın kereviz tohumu (ondan yağ) kullanılır. Bu zaten kendi içinde bu bitkinin uç yararlılığı hakkında konuşuyor.

Ama hala kereviz ile tanışalım …

Kereviz kimyasal bileşimi

değer 100 gramlık miktar
Kereviz kalori içeriği 13 kCal
yağlar 0.1 gram
proteinler 0,9 gram
karbonhidratlar 2.1 gram
su 94 gram
Diyet Lifleri 1.8 gram
Organik asitler 0.1 gram
Mono ve disakkaritler 2 gram
nişasta 0.1 gram
vitaminler A, B1, B2, B6, B9, C, E, PP, Beta karoten
mineraller Potasyum (430 mg), Kalsiyum (72 mg), Magnezyum (50 mg), Sodyum (200 mg),
Fosfor (77 mg), Demir (1.3 mg).

Kereviz yararlı özellikleri

Yani, şu gerçeği ortaya koyarak başlayalım: kereviz, biyolojik olarak aktif elementlerle “göze” tam olarak doldurulur. Bu kök ve gövde ve yapraklar için geçerlidir. Bu yüzden, kereviz, bayanlar ve baylar yiyin, iyi olacaksınız!

Kereviz, insan vücudunun birçok sistemini ve organını olumlu yönde etkileyebilir. Daha kesin olmak gerekirse, kereviz yararlıdır çünkü:

 • Damarların duvarlarını güçlendirir, daha elastik ve hareketli hale getirir, bu da kan basıncının normalleşmesine yol açar (zamanla)
 • İskemi, aritmi, anjina pektoris ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıklardan muzdarip kişilerin sağlığının korunmasında ek bir faktördür.
 • Ham formda düzenli kullanımda vücudun “kama” malign tümörlere yardımcı olur ve içlerinde kılcal damarlar oluşturur, böylece etkilenen dokuları canlandırır ve kist oluşumu riskini azaltır.
 • Pankreası hafifletir ve düzeltir
 • Kolesterolü vücuttan uzaklaştırır ve sindirim sistemine girer girmez kan dolaşımında dolaşır.
 • Fazla suyu çıkarmaya yardımcı olur, aynı anda herhangi bir ödem çıkarır ve artrit, gut ve romatizmanın yanı sıra bir dizi ciddi böbrek hastalığını önler
 • Elyafı, bağırsakta bulunan patojen bakterilerin cüruf, toksin ve kolonilerini emer, ardından tüm bu kirleri insan vücudundan çıkarmak için boşaltım sistemini uyarır.
 • Akşam yemeğinde fazladan bir şey yemenizi ve fazla kilo almamanızı sağlar, çünkü kereviz negatif kalori içeriğine sahip bir üründür (asimilasyonu içerdiği enerjiden daha fazladır).
 • Belirli bir dereceye kadar, erkeklerin gücü artar (ilaç ve ginseng ile karşılaştırılabilir değil, ama yine de çok etkili bir araç), kereviz kesinlikle güvenli ve hatta çoğu “acı” için bile faydalıdır; Doğru, sadece yeşil bir bitkinin uzun süreli kullanımı ile kalıcı bir etki elde edilir.

Ancak, yararlı özelliklerin etkileyici listesine rağmen, kereviz insan vücuduna da zarar verebilir. Yani kimin risk altında olduğunu bulalım.

Kereviz için zarar

Kereviz en büyük tehlikesi böbrek taşları ve epilepsi hastaları içindir. Doğru, yalnızca bu ürüne yönelik fanatik bir tavra zarar verebilirler. Yaprakların, sapların veya kereviz köklerinin aşırı kullanımı nedeniyle, bu tür insanlar karıştırılabilir ve “dışarı çıkmaları istenir”, henüz taşlardan çıkmaya hazır değildir. Bununla birlikte, epileptiklerde ek alevlenme riski kötüye kullanım ile artmaktadır.

Tabii ki, ve tabii ki, mide bağırsak hastalıkları (ülser, gastrit, kolit) alevlenme anlarında kereviz ile karıştırmayın, çünkü bu bitkideki lif çoğunlukla kaba ve taze yaralar uyanabilir.

Kilo kaybı için kereviz

Yukarıda belirtildiği gibi, kereviz negatif kalori içeriğine sahip bir bitkidir, ki bu da metabolizmayı hızlandırır, bu da toksinlerin ve fazla suyun salınmasını uyarır ve aynı zamanda yağların hızlı yanmasını sağlar (herhangi bir fiziksel efor varsa).

Ancak, iki ana yemek ve tatlı tatlı ile bol miktarda bir yemek için kereviz bile ekleyerek, kilo vermek için olası olmadığını anlamak önemlidir. Kereviz için çok güçlü değil. Bunun yerine, birinci tabakayı tamamen, bir kereviz içeren bir salata yemek için ikinci bir yemekle birlikte dışarıda bırakmak ve bir veya iki kez tatlıyı ısırmak ve ayrılmak daha iyidir. Ve daha da iyisi, tatlıya dokunma. Daha sonra etki belirgindir, eğer ikinci dersten uzaklaşmazsanız, çorba ve tatlı eksikliğini telafi edersiniz.
Bu arada, kilo kaybetmede iyi sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olan özel kereviz diyetleri vardır. Bununla birlikte, herhangi bir diyet kısa süreli bir etki sağlar. Çok daha değerli olan, çiğ kerevizi sürekli kullanma alışkanlığıdır ve diyetin geri kalanı pratik olarak değişmez.

Kereviz nasıl saklanır

Kereviz ve kereviz yaprakları buzdolabında (solmaya başlayana kadar) ve dondurucuda (istediğiniz sürece) saklanabilir. Buna ek olarak, kereviz yeşillikleri kurutulabilir ve daha sonra bir baharat olarak kullanılabilir.

En ateşli mutfak uzmanları da kereviz yeşili yağlar.

Kereviz köklerine gelince, buzdolabında da saklanabilirler (3 haftaya kadar) ya da serin bir yerde (kiler tam olarak sağda) kumda kalabilirler.

Kereviz pişirmede pişirilir

Salatalar, soslar, çeşniler, çorbalar, ikinci yemekler, meyve suları, yeşil kokteyller – tüm bunlar kerevizlerin herhangi bir bölümünden (bitkinin sadece yeşil kısmının bulunduğu yeşil kokteyller hariç) hazırlanabilir.

Bu durumda, kereviz kökü genellikle pişirilir veya basit bir şekilde pişirilir ve yeşiller çoğunlukla ham halde kullanılır.

Buradaki ana şey, vücut üzerindeki iyileştirici etkinin esas olarak ham kereviz (bunun herhangi bir kısmı) iken, diğer seçeneklerin daha hoş bir tada sahip olduğunu, ancak daha az yararlı maddeler içerdiğini hatırlamaktır.

Kereviz ile yemek tarifleri

Добавить комментарий

*

9 + 1 =