nohut

Bölgemizdeki çoğu insan bezelyenin ne olduğunu, neye benzediğini ve neye benzediğini bilir. Ancak, herkes sıradan bezelye benzer bir adı ile bir “ikiz kardeş” var, ancak biraz farklı özelliklere sahip bilir. Tabii ki, biz de satışa bulunabilir nohut veya nohut, ortalama ve diğer isimler altında: bezelye şiş, Nahata, colutea, nohut, fasulye ve hatta Humus (kendisi nohut ve nohut püresi yapılan lezzetli Ortadoğu çanak ifade eder).
Bu tür bezelye, eşsiz bir zengin tadı ve özel bir “nutty” tatlandırıcıya sahip olduğu için, bir mutfak bakış açısından çok yararlı ve ilginçtir. Bir kelimeyle, hadi tanışalım …

Nohutun kimyasal bileşimi

değer 100 gramlık miktar
Nohutların kalori içeriği 309 kCal
yağlar 4.32 gram
karbonhidratlar 46.12 gram
proteinler 20.1 gram
su 14 gram
Diyet Lifleri 9.9 gram
Doymuş yağ asitleri 0,67 gram
Doymamış yağ asitleri 2,9 gram
vitaminler A, B1, PP, Beta karoten
mineraller Potasyum (968 mg), Kalsiyum (193 mg), Magnezyum (126 mg), Sodyum (72 mg),
Fosfor (444 mg), Demir (2.6 mg).

Nohutların Faydalı Özellikleri

Nohutlar, tüm avantajları ve dezavantajları olan baklagillerin tipik bir temsilcisidir. Bu, Türk bezeliğinin doğrudan tedavi edici özelliklere ve aynı zamanda gerçekten “patlayıcı” bir karaktere sahip olduğu anlamına gelir. Her ne kadar aç karnına nohut kullanırsanız ve hiçbir şey almazsanız, o zaman hiç gaz olmayacak ya da çok azı olacaktır.

Yani, nohut (200-300 gram) standart kısmı yaklaşık yarısı en önemli eser elementler için insan ihtiyacını kapsar – kalsiyum ve potasyum.

Nohutların diyete dahil edilmesi, aşırı kolesterolün insan vücudunu hızlı bir şekilde kurmanızı sağlar ve bu da kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Buna ek olarak, Türk bezelye sayesinde, bir kişi kan şekeri seviyesini ilaçsız bir şekilde azaltma ve aynı zamanda gücü artırma olanağına sahiptir. Son ifadenin doğrulanması zordur, ancak söylentiler ıspanaklı nohut ve bu özelliği ısrarla atfeder.
Türk bezelye, insan vücudunda mükemmel bir mangan ve demir tedarikçisi olup, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanda yüksek düzeyde hemoglobin bulundurmak için çok önemlidir.

Ayrıca, nohutların önceden var olan katarakt, glokom ve enfeksiyöz olmayan deri hastalıkları ile önlenebileceği ve hatta baş edebileceğine inanılmaktadır.

Tabii ki, vücutta normal metabolizmayı ve protein sentezini korumak için nohut ve diğer fasulyeleri vejeteryanlara yemek hayati derecede önemlidir.

En kullanışlı nohut çiğ nohut!

Nohutların en kullanışlı özellikleri ham haliyle ortaya çıkar. Peki, kuru kruglyashi hakkında dişlerinizi kırmamak ve aynı zamanda türkiye bezelye besin değerini artırmak için, çimlenebilir. Bu çok basit bir şekilde yapılır:

nohut doğru miktarda suyu altında yıkanmıştır gerekir, bir kap içine dökün, su ilave edin ve tekrar akan su altında durulama nohut, ardından 6-8 saat boyunca bekletin. Daha sonra, gerekli çalışma kapasitesi nohut dökün ve aynı bez kapsayacak şekilde, (yani tüm alt kapakları) ıslak bez bez koymak. Bir süre sonra nohut çimlenecek. Asıl mesele, zaman içinde içme suyu ile dokuyu nemlendirmektir, aksi takdirde çimlenme için beklemek dayanılmaz uzun olacaktır. Filizlerin ideal uzunluğu 1-3 mm’dir.

Mutfakta nohut çimlenmesi sizin için kabul edilemez görünüyorsa, o zaman aynı 6-8 saat için sadece ıslatılmış olabilir. Bu bezelye yumuşatma ve biyolojik aktivasyon için yeterlidir. yapmak … Humus, falafel, nohut lapa büküm, itmek ve pişirmek – kısacası, yaratıcılığınız söylediğim herşeyi: Ve sonra o kadar gönlünüzce ne yapacağımızı.

Nohutlu yemek tarifleri

Добавить комментарий

*

− 2 = 1