Su üzerinde ince krep

Her zaman elde edilen yumurta ile su üzerinde çok ince ince krep!

Malzemeler

Yumurtalar – 3 adet.

Su 0.5 litre

Şeker – 1.5 çorba kaşığı.

Tuz – 1 çay kaşığı.

Un – 6 yemek kaşığı.

Bitkisel yağ – 2 yemek kaşığı.

  • 242 kCal
  • 25 dk.

Pişirme süreci

Akdeniz’de yüzdüğünüzü hayal edin … hayır, hayır, hiçbir şey kırma, şamandıralar için değil, en çok şamandıralar için, hiç kimsenin yüzmediği yerlerde. Sıcak suyun tadını çıkarın ve ufka hayran olun … Aniden: “Ve pirzolaları nasıl pişiriyorsunuz?” – Profesyonel hoparlörün sono sesi, kulağın üzerinden duyulur. Tabii ki, böyle bir sürprizden bir tuzlu su yudum aldım ve şöyle düşündüm: “Ama gerçekten, nasıl? Uzun bir süre pirzola yapmadım, belki de zamanı?”

“Ama bilirsin, harika krepler geliyor! Tonyuskie! Ve sadece suya! Lastik değil, ihale ve hepsi bir delik,” diye devam etti. Ve nihayet boğazımı temizledim ve Lyuba’yı Moskova’dan gördüm, bu arada dün akşamdaki Bulgar biberlerini koruma yollarını tartıştık.

“Hadi tarifini alalım, deneyeceğim. Sudaki krepler – meraklı!” Düşündüm Ve böylece ellerim kreplere ulaştı ve bu tarifi size sunmaktan mutluluk duyuyorum. Krep gerçekten çok ince ve çok lezzetli çıkıyor, ama sır basit …

Bu yüzden, su üzerinde ince kreplerin hazırlanması için yumurta, tuz ve şeker, su, un ve bitkisel yağa ihtiyacımız var.

Su ince krep için malzemeler

Bunun sırrı, başlangıçta yumurtaların şeker ve tuz ile muhteşem bir köpükte dövülmesidir. İşte böyle.

Yumurta şeker ve tuz ile yendi

Sonra 1/3 su dökün ve un ilave edin, karıştırın. Ardından, hamuru karıştırırken kalan suya dökün. Komochki olmamalı. Tereyağı ekleyin ve hamur hazır.

Su ve un ekleyin

Isıtılmış tavada biraz hamuru dökün ve tavayı tüm yüzey üzerinde eşit ve hızlı bir şekilde dağıtmak için bir çember içine yatırın. Teflon tava kullanırsanız, yağlama gereği yoktur. Bir tarafa pancake sürün …

Hamuru tavaya dökün

Ve sonra öbür tarafta, ve bu yüzden yumurta ile su üzerindeki tüm ince krepleri kızartın.

Bir gözleme kızartmak için

Hazır krepler bir tabağa yayıldı. Onları sıcakken yağ ile yağlayabilir ve şekere serpebilirsiniz, ama belki de ondan uzak durabilirim.

Su üzerinde ince krep

Sudaki krepler çok, çok ince ve güzel ve en önemlisi lezzetli ve neredeyse ağırlıksızdır. Bunlar böyle delikler … Dantel ve sadece!

Su üzerinde ince krep için tarifi

Her çeşit şeye sıcak krep servisi yapıyorum, herkes onu kızdırmak ya da nereye sarılacağına karar verecek.

Afiyet olsun ve tatillerinizi fayda ile geçirin!

Su üzerinde ince krep fotoğrafı

Добавить комментарий

*

− 7 = 2