Kış için marine edilmiş salatalık (hardal ve tereyağı ile)

Hardallı Tuzlu salatalık – hazırlık oldukça baharatlı ve inanılmaz derecede lezzetlidir. Tatlı ekşi salatalar eşsizdir!

Malzemeler

Salatalık – 1 kg

Bitkisel yağ – 1/4 fincan

Sirke – 1/4 bardak

Şeker – 1/4 bardak

Hardal kuru – 0.7 tsp.

Taze maydanoz – 1 çorba kaşığı.

Tuz – 0,7 çorba kaşığı.

Sarımsak – 2 diş

Öğütülmüş biber – 1/4 çay kaşığı.

  • 67 kCal
  • 5 saat

Pişirme süreci

Hardallı salatalık, sadece sevdiğim gibi, ketçapla birlikte – salatalık turşusu için bu seçenekler çok başarılı. Bu tür boşluklar mutlaka kutuların raflarında bulunmalıdır. Aksi halde kışın misafirleri tedavi etmek yerine? Evet, bazen de her çeşit raznosolov istersiniz …

Hardallı turşularda her şey vardır – hafif tatlı bir not, hoş bir uzak hardal aroması, sarımsağın tadı, yeşillik – iyi, her şey burada çok iyi ve uyumludur. Eğer bir salatalık mahsulü topladıysanız ve yeni tuzlanma çeşitlerini düşünemiyorsanız, siz benimsiniz – kesinlikle memnun kalacaksınız.

Kış için hardal ve tereyağı ile salatalık turşusu hazırlanması için, listelenen ürünleri alın.

Hardal ve tereyağı ile kış için salatalık turşusu için malzemeler

Yemek pişirmeye başlamadan bir buçuk saat önce salatalıklarını soğuk suyla doldurun, hatta buz yapabilirsiniz. Salatalıktan sonra iyice durulayın ve her iki taraftaki kuyrukları kırpın.

Salatalık yıkayın

Bir kase ya da bir kase kesilmiş salatalıklarda: eğer büyükse – küçük parçalara kesilir, küçükse – sadece ikiye bölünür.

Salatalık kes

Ayrı kısımları sirke, yağ ve toz şeker ile ayrı ayrı karıştırın. Kuru hardal, kıyılmış maydanoz ve tuz ekleyin. Karıştırınız.

Marine için malzemeleri birleştirin

Sarımsak iki diş squeeze basmak için, marinanın içine ekleyin. İyice karıştırın.

Sarımsak koy

Salatalık turşusu dökün, iyice karıştırın ve sadece 3-4 saat bekletin. Bu süre zarfında salatalık meyve suyu için izin verilir.

Salatalık turşusu dökün

Kutuları hazırlamak için dört saat sonra – iyice yıkayın ve uygun bir şekilde sterilize edin. Kavanozları salatalıklarla doldurun, turşusu dökün.

Salatalık kavanozuna koy

Şimdi salatalıkların sterilize edilmesi gerekiyor: Yarım litrelik teneke kutular – 15 dakika, litre – 25 dakika. Tenekeyi kaplamak için tencerenin altını unutmayınız, böylece teneke kutular işlemeye devam etmeyeceklerdir. Kutuları hafifçe çekip çıkarın ve steril kapaklarla sıkıca sıkın. Kavanozları ters çevirin, battaniye ile örtün ve bir günlüğüne bırakın. Kiler için kiler veya kiler içinde hardal ve tereyağı ile salatalık turşusu çıkarın.

Kavanozu sterilize edin

Afiyet olsun!

Hardal ve yağ ile kış için salatalık turşusu tarifi

Добавить комментарий

*

28 − = 22