Kışın pirinçle kabak salatası

Pirinçli kabak salatası ikramı, çok lezzetli olduğu kadar hızlı bir öğle yemeği veya et / kümes hayvanları için bir garnitür hazırlamak için mükemmel bir yoldur!

Malzemeler

Pirinç – 1/4 bardak

Kabaklar – 500 gr

Havuç – 250 gr

Domates – 250 gr

Soğan – 250 gr

Tatlı biber – 1 adet.

Su – 170 ml

Bitkisel yağ – 1/4 fincan

Tuz – 1/2 yemek kaşığı.

Şeker – 2-3 yemek kaşığı.

Sirke – 25 ml

Siyah öğütülmüş biber – 1/3 çay kaşığı.

Sarımsak – tadı

  • 73 kCal
  • 1 saat 10 dk.

Pişirme süreci

Pirinçli kabak salatası kış için çok basit bir hazırlıktır ve çok lezzetlidir, yemek pişirmek için zamanınız olmadığı anlarda size her zaman yardımcı olacaktır ve şu anda öğle veya akşam yemeği vermelisiniz. Yatakta yetişen ve seralarda olmayan taze sebzeler mevsiminde bu yemekler özellikle lezzetlidir. Salatayı çok beğendim, bu yüzden yıllardır salata hazırladığım bir reçete öneririm.

Kışın pirinç ile kabak gelen salata hazırlanması için gıda hazırlamak.

Kış için pirinç ile kabak salatası için malzemeler

Tohumları ve beyaz damarları soymak, durulamak ve isteğe bağlı olarak kesmek için kırmızı tatlı biber. Domateslerin yıkanması ve kesilen yerinin büyümesini kesmek için domatesleri keyfi olarak kesin. Domates ve karabiberi blender kasesine aktarın. Pürüzsüz olana kadar yüksek hızda öğütün.

Domates ve biberi karıştırıcıya koy

Domates-biber karışımını bir tencereye dökün, bir bitkisel yağ porsiyonunu dökün, tuz, şeker ve biraz öğütülmüş biber ekleyin.

Tuz, şeker ve karabiber dökün

Havuç ve soğanlar temizlendi, yıkandı ve kurutuldu. Soğanları ince yarım halkalara, bir orta rende doğranmış havuçlara kesin. Sebzeleri bir domates karışımına aktarın.

Soğan ve havuç koy

Ayrıca, önceden yıkanmış ve küçük küpler halinde kesilmiş kabak ekleyin. Kabak daha sonra ise, kabuğu soyup kazıyın.

Kabak koy

Sebzeler sadece birkaç dakika sosuyla ısındı. Pirinci dökün ve ılık su dökün.

Pirinç ve su ekleyin

Tavayı bir ocak üzerine koyun, üzerini örtün, pirinç hazır olana kadar güveçte – 17-20 dakika. Sonunda, istenirse, biraz sarımsak ekleyin. Ayrıca, en sonunda, sirke dökün. Karıştırın ve birkaç dakika salata pişirin.

Sebzeleri pilav ile söndürün

Salatayı temiz, steril kavanozların üzerine dökün ve hemen döndürün veya steril kapaklarla vidalayın. Kavanozları ters çevirin ve bir battaniye ile örtün. Salatayı bir günlüğüne bırakın, sonra kiler içine koyun.

Salatayı kavanoza koy

Kışın pirinçle kabak salatası hazır. Afiyet olsun!

Kışın pirinç ile kabak salatası tarifi

Добавить комментарий

*

+ 57 = 66