Mısır ve bezelye ile risotto

Lenten kokulu İtalyan yemeği, öğle veya akşam yemeği için yararlıdır. Et veya balık ona sunulmamalıdır – zaten kendi kendine yeterlidir!

Malzemeler

Risotto için pirinç 150 gr

Konserve bezelye – 150 gr

Konserve mısır – 150 gr

Soğan – 1 adet.

Sarımsak – 1-2 diş

Kereviz – 1 yaprak sapı

Tuz – 1 çay kaşığı.

Baharatlar ve otlar – 1 çay kaşığı.

Bitkisel yağ – 2 yemek kaşığı.

Et suyu – 300 ml

  • 105 kcal
  • 40 dk.

Pişirme süreci

Risottoyu oldukça basit bir şekilde hazırladım, ama pilavla herhangi bir şey ekleyebilirsiniz. Et, deniz ürünleri, sebzeler ve hatta tatlı meyve olsun. Tabii ki, ikinci durumda, çocuklar genellikle memnun olsa da, daha tatlı olacak. Sonuç olarak, her zamanki “sıkıcı” garnitür orijinal lezzetli bir yemek olarak ve hatta bazı durumlarda bir festival yemeği olarak sunulabilir.

Mısır ve bezelye ile risotto, her gün için bir yemek olarak konumlandırılabilir. Çocuklarım bu tür katkı maddeleri konusunda olumlular, bu yüzden gençlerin yemeği onurlandırılıyor. Hazırlanması için sıradan basit ürünlerle stok yapabilir ve birkaç kutu konserve bezelye ve mısır ekleyebilirsin. Ve dondurucunuzda dondurulmuş, konserve olmayan bir formda bu ürünler varsa, bunları ekleyebilirsiniz.

Mısır ve bezelye ile risotto için malzemeler

Sarımsak, kabuklardan temizlendikten sonra ince doğrayın. Soğan turner de temizlenmeli ve ince kıyılmış olmalıdır.

Soğan ve sarımsakları kesin.

Bir tavada önceden ısıtılmış tavada, hazırlanan sebzeleri gönderin. Kereviz dilimini ince bir şekilde kesin. Ancak, özel tadı ve aroması konusunda hevesli değilseniz, sembolik olarak ekleyebilirsiniz – biraz.

Sarımsaklı soğanı kızartın

Sebzeleri kısık ateşte 3 dakika geçirin, sonra risotto için pirinci tavaya atın. Örneğin arborio veya normal uzun taneli, orta taneli olabilir. 3-4 dakika sebze ile karıştırın ve pişirin.

Pirinç dökün

Toplam et suyu miktarının 1 / 3’ünü dökün – sebze veya tavuk alabilirsin. Karıştırın ve suyunun ıslanmasına izin verin, raskin hafifçe artar.

Suyu dökmek için

(- zorunlu yer çemen otu zemin safran) ve kuru ot – kekik tava (tava) konserve bezelye, mısır, tuz, baharatlar, gönder, 7-10 dakika, kalan suyu dökün.

Bezelye, mısır ve baharat ekleyin

Suyun hemen hemen tamamen buharlaşmasına (emilimine) kadar kapağın altında karıştırın ve kaynatın. Çorbanın zaten emdiğini görüyorsanız ve pirinç henüz hazır değilse, daha fazla dökün.

Mısır ve bezelye ile risotto fotoğrafı

Mısır ve bezelyeli risotto servis edin, taze otlarla süslenip servis yapmadan önce, parmesan ile serpin.

Mısır ve bezelye ile risotto tarifi

Afiyet olsun!

Добавить комментарий

*

+ 49 = 57