Tavuklu Risotto (klasik yemek tarifi)

Tavuklu Risotto, rakipsiz tadıyla birçok şeyi fetheden klasik bir İtalyan yemeğidir.

Malzemeler

Pirinç – 200 gr

Soğan – 2 adet.

Parmesan – 50 gr

Tereyağı% 82 – 30 g

Bitkisel yağ – 1 çorba kaşığı.

Beyaz kuru şarap – 90 ml

Safran – tutam

Su – 1 l

Tavuk – 400 gr

Kereviz kökü – 100 g

Havuç – 1 adet.

Tatlı biber – 1 adet.

Defne yaprağı – 2 adet.

Baharatlar – tatmak

Tuz – tadı

  • 97 kCal
  • 20 dk.
  • 45 dk.

Pişirme süreci

Bu lezzetli, doyurucu İtalyan yemeği hazırlamak için mutlaka İtalya’ya gitmez. Tavuklu klasik risotto, mutfağınızda kolayca pişirilebilir. Yemek pişirmede herhangi bir sıkıntı olmayacak, ama bilmeniz gereken yemek pişirme nüansları. Bu süreci daha ayrıntılı olarak açıklamaya çalışacağım.

Tavuk tarifi ile Risotto

Listeye göre hazırlamak için klasik tarife göre tavuk ile risotto pişirme ürünleri.

Tavuklu risotto için malzemeler

Risotto hızla pişirilir, maksimum 25 dakika. Ancak burada bazı bileşenler önceden hazırlanmalıdır, örneğin et suyu. Tavuk, mantar, sığır eti veya balık temelinde pişirilebilir. Ve risotto, aromalarla daha doygun hale getirildiğinden, et suyu ideal olmalıdır: hem kalite hem de tat. Bunu yapmak için, tavuk filetoyu yıkamanız, filmi soyup bir tencereye koymanız gerekir. Soğuk suya dökün. Baharat ve kökleri ekleyin: defne yaprağı, soğan, havuç, kereviz, tatlı biber, yumru, fesleğen, biberiye ve kekik.

Sebzeleri suya koy

Tencereyi ateşe gönderin ve 40-45 dakika boyunca hafif kaynatın. Zaman geçtikten et suyunu alın. Et suyu kaynatın ve tuzu tatlandırmak için ateşe geri dönün. Bir kaynatın, örtün ve ateşten çıkarın.

Aşçı tavuk fileto

Soğuk etleri küçük parçalar halinde kesin.

Tavuk fileto doğrayın

Safran sıcak et suyu dökün ve bir kenara koyun.

Safran suyu ile dökün

Kızartma tavasını ısıtın, zeytinyağını dökün ve 1 çorba kaşığı ekleyin. tereyağı. Bir dakika sonra ince doğranmış soğanları koydu. Periyodik olarak karıştırın, soğanları şeffaf olana kadar kızartın. Soğan rengi değiştirmemelidir.

Soğanı kızartın

Tavaya pirinç dökün. Klasik bir risotto hazırlamak için sadece üç çeşit pirinç idealdir: arborio, carnaroli ve vialone. Bu pirinç çeşitleri, bileşimlerinde iki tip nişasta bulundurmaktadır. Biri yüzeyde ve hızlı bir şekilde yumuşaklaşır, bu nedenle preparasyon sırasında tahıllar dışarıda kremsi bir kıvam kazandırır. Tahılın ortasında ikinci tip bir nişasta bulunur ve uzun bir hazırlıktan sonra bile sağlam kalır. Bu nedenle, bu türlerin pirinci yumuşak dışarıda ve oldukça yoğun içeride. Risotto için, pirinci asla durulamayın.

Pirinç dökün

Periyodik olarak pirinci karıştırın. Yağı tamamen emmeli. Bu olduğunda, şarabı dökün. Şarabın asidi nişastalı tabağın tadı dengelenir.

Şarap dökün

Periyodik olarak karıştırın, pirinç tamamen emene kadar bekleyin.

Güveç pilav

Daha sonra tek bir sıcak et suyu pilavına dökün ve sık sık karıştırın, pirinç tamamen sıvıyı emene kadar bekleyin.

Suyu dökmek için

Kızartma tavasına dökülürken et suyunu dökün.

Düşük ısıda pirinç kaynatın

Pirinç yaklaşık 20 dakika pişirilir, bu yüzden 15 dakika sonra tavuğu tavaya koyun ve safran ıslatılmış et suyu dökün. Ama önce filtrelenmeli.

Tavuk fileto koyun

Tekrar karıştırın, pirinci tüm suyu emene kadar bekleyin. Pirinç hala sağlam ise, başka bir çorba kaşığı sıcak su doldurmanız gerekir. Pirinç al dente olur olmaz, tada tuz ekleyin ve tekrar karıştırın. Tuzla son derece ihtiyatlı olmanız gerekir, çünkü bazı peynir türleri bileşimde bulunur. Küçük küp soğuk tereyağı ve rendelenmiş Parmesan ekleyin.

Peynir ve tereyağı ekleyin

Karıştırın ve hemen masaya tavukla klasik bir risotto servis edin.

Tavuk ile hazır risotto

Bu yemeğin nazik tadı kimseye kayıtsız kalmayacak.

Tavuk ile risotto fotoğrafı

Afiyet olsun. Aşıkla pişirin.

Tavuklu Risotto (klasik yemek tarifi)

Добавить комментарий

*

− 2 = 1