Şiş kebap domuz eti fırında folyo içinde

Sulu kokulu domuz eti barbekü, evde pişirilir – özellikle kış aylarında bir tatil için mükemmel bir seçenek ve bir şiş kebap istersiniz!

Malzemeler

Domuz boynu – 600 gr

Soğan – 250 gr

Tuz – 6 gr

Siyah öğütülmüş biber – 3 g

Adzhika neostraja – 4 öğesinin l.

  • 218 kCal
  • 40 dk.

Pişirme süreci

hava tahmincileri korkunç hava Weekend verince fırında folyo domuz barbequing fikri bir anda geldi ve et zaten satın alındı ​​ve sıradan yavru pirzola eli kaldırdı değildir. Dürüst olmak gerekirse, sonuç hakkında özel yanılsamalarım yoktu. Ancak et bu kadar sulu ve kokulu çıktı ki, bu sefer en son pişirme şiş kebabı değil. Izgarada kızartılmış geleneksel şiş kebabından, “pus” un karakteristik aromasının yokluğu ile ayırt edildi. Ancak inanılmaz tatlılık ve tadın zenginliği tümüyle telafi edilmiştir.

Her aşçı, en sevdiği şey olan şiş kebapını seçiyor. Bende de var – en basit, bence. Bir soğan, tuz, karabiber lazım. Bu sefer adjika eklemeye karar verdim. Şiş kebap için domuz boynunu (boyun) alın, orta derecede yağlayın, ama yağsız.

Şiş kebap şiş için folyo gelen malzemeler

Soğanlar kabuktan soyulur, yarıya veya çeyrek halkalar halinde kesilir, tuz, karabiber ilave edilir, başka baharatlar da eklenir – örneğin, kıyılmış kişniş eklerseniz bunu çok seviyorum. Ve şiş kebap veya domuz için hazır setler kullanabilirsiniz. Soğanı ekime ekleyin, iyice karıştırın, soğanın meyve suyuna verildiğinden emin olun.

Soğan, adjika, tuz ve karabiber birleştirin

Domuz boynu yıkama ve 2,5-3 cm bir tarafı daha sonra bu parçalar (küp) halinde kesilir, kağıt havlu ile kurulanır. Güçlü aksi et kuruyacak, granüle etmek için gerek yoktur. Ve çok büyük parçalar dışarıdan yakılabilir, içeriden nemli kal. Bir kasedeki parçaları soğanlara katlayın.

Eti koyun

Ellerinizle, iyice karıştırın ve serin bir yere koyun. Zaman – iki saatten az olmamak ve gece için onu bırakabilirsiniz.

Marine Et

Şimdi tahta şişlere ihtiyacınız var. Birisi onları suyla ıslatmasını tavsiye ediyor, böylece ateş etmiyorlar. Şahsen böyle bir sorunum olmadı, bu yüzden tavsiyeyi göz ardı ediyorum. Bir parça domuz yumruk attığınız zaman, şişin en başlangıcına doğru hareket ettirin. Bir sonraki parçayı bir öncekine kadar sıkıca taşıyın.

Şiş üzerinde dize et

İş parçalarını folyoya sarın, demeti bir fırın tepsisine koyabilirsiniz. Daha sonra şiş kebabını folyodaki domuzdan fırına 180-190 dereceye kadar ısıtın.

Eti folyo üzerine koyun

20 dakika sonra folyo açılarak şiş kebabın yukarıdan iştah açıcı bir tost almasına izin verilebilir. 15 dakika daha pişirin, ardından şiş kebap sebze, ot ve sosla servis edilebilir.

Şişedeki folyodan şiş kebap tarifi

Afiyet olsun!

Bir fırında folyo domuz eti gelen bir şiş kebap fotoğrafı

Добавить комментарий

*

66 − 57 =