Kolesterol. Gıdadaki kolesterol içeriği. Kandaki kolesterolü düşüren ürünler.

Kolesterol. Gıdadaki kolesterol içeriği. Kandaki kolesterolü düşüren ürünler.

Kolesterol, çoğu insan vücudu tarafından sentezlenen “anlaşılmaz” bir amaca yönelik bir alkoldür (ortalama olarak toplam hacmin yaklaşık% 80’i). Kalan kısım, hayvansal ürünlerin bir parçası olarak vücuda girer. Kolesterol hücre zarları için bir inşaat malzemesi olarak vücut tarafından kullanılan, hemolitik zehirlerinden eritrositleri korur ve aynı zamanda safra asitleri, D vitaminleri ve seks hormonları (östrojen ve testosteron) sentezine katılabilir.

yüksek kolesterol hasarı

Yüksek kolesterol için zararlı olan nedir?

Günümüze kadar kolesterol zamanımızın en sık görülen hastalıklarından biri olan aterosklerozun ana sebebi olarak kabul edilmektedir. Çoğu doktor ve sıradan insan, kolesterolün her yıl dünya çapında yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan korkunç madde olduğuna inanır. Ama gerçekten öyle mi?

Bu, arterlerin duvarlarında sklerotik plakların oluşumunu açıklayan çeşitli teoriler olduğunu ortaya koymaktadır. Ve bazılarında, kolesterol ana rol verilmez …

Örneğin, birçok bilim adamı, aterosklerozun kandaki fazla kolesterol nedeniyle değil, insan vücudunda lipid metabolizmasının ihlali nedeniyle meydana geldiğine inanmaktadır. Kolesterol plakları, kendi görüşlerine göre, böyle bir ihlalin sadece bir sonucu olabilir.

Ancak, bu konuda farklı görüşlerin varlığına rağmen, tüm uzmanlar bir konuda hemfikir: Kalp krizi ve inme riski doğrudan kandaki kolesterol düzeyine bağlıdır. Bu nedenle, hangi faktörlerin bir kişinin kanındaki kolesterol seviyesi üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu anlamak çok önemlidir.

Modern tıp aşağıdaki faktörleri ayırt eder:

  • sigara içme
  • fiziksel aktivite
  • mutfak tercihleri ​​ve su tüketimi rejimi
  • vücut ağırlığı
  • Diyabet, hipotiroidizm, alkolizm vb. her türlü hastalığın varlığı.

Kandaki kolesterol düzeyini düşürmek için? Bu çok basit! Sadece sigara içmeyin, alkol kullanmayın, korkunç hastalıklar ile hastalanmayın, aktif bir yaşam tarzı sürmeyin, kendi ağırlığınızı izleyin, bol su içip doğru yiyin.

Bu doğru değil mi? Sadece tüm bunları yerine getirme gücünü bulmak ve aynı zamanda artan kolesterol ile yenen şeyin ne olduğunu anlamak için kalır. Ama önce bir insanın kanındaki kolesterol içeriğinin normları ile tanışalım …

Kandaki kolesterol normları

İnsan kanındaki kolesterol seviyesi, 70 ila 190 mg / dl (1.8-5 mmol / l) aralığındaysa normal kabul edilir. Bu sınırların ötesinde bir şey, doktorla en az bir istişarede bulunmayı ve yukarıda bahsedilen faktörlerin yardımıyla kandaki kolesterolü azaltmaya yönelik azami önlemler olarak gerektirir.

Aynı durum, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) oranının vücuttaki toplam kolesterol miktarının% 20’sinden az olduğu durum için de geçerlidir.

Ve şimdi size büyük miktarda kolesterol içeren ürünlerin bir listesini sunuyoruz.

kolesterol yüksek gıdalar

Kolesterol içeren ürünler

Anladığınız kadarıyla, kolesterolün içerdiği tüm gıda ürünlerini listelemek mümkün değildir, çünkü yüzlerce hatta binlerce insan vardır (yemek için kullanılan canlı türlere göre). Bu nedenle, kolesterolün bulunduğu en popüler ürün grubunu seçmeyi öneriyoruz …

Kolesterol içeren ürünler (Tablo 1)

ürün Kolesterol içeriği (mg / 100 g.)
Et ve yan ürünlerdeki kolesterol
Domuz eti (domuz) 40
domuz 60-70
Sığır eti ve dana eti 70-100
kuzu 70
At Eti 50-60
Tavşan eti (tavşan eti) 40
beyin 770-2300
Sığır eti (karaciğer, böbrek, kalp) 140-300
Domuz sakatatı (karaciğer, böbrek, kalp) 120-200
Sosis kaynatıldı (Doktor, Süt) 50
Domuz eti için sosis 70
Sosisler 50
Yumurta ve kümes hayvanlarında kolesterol
tavuk 40-80
kaz 100-110
ördek 40-60
hindi 130-210
Tavuk (broiler) 60-70
Yumurta tavuk 570
Yumurta bıldırcın 600
Yumurta sarısı 1000-1100
Balık ve deniz ürünlerindeki kolesterol
Yağlı balık (pisi balığı, sazan, capelin, pembe somon, somon, uskumru, Baltık ringa balığı, mersin balığı, ringa balığı, çaça balığı, yılan balığı) 45-140
Az yağlı balık (orkinos, levrek, pike, crucian, pike-levrek, mavi mezgit, smelt) 40-70
Balık havyarı 250-450
Kalamar Eti 85
midye 40
istiridye 50
Yengeçler, kerevit, karides 90-210
ahtapot 50
Hayvansal yağlarda kolesterol
Tereyağı (yağ içeriğine bağlı olarak) 140-190
Domuz yağı, sığır eti 100-120
Balık yağı 570
Tavuk Yağı 95
Süt ürünlerindeki kolesterol
Kaynaşmış dahil olmak üzere peynir (yağ içeriğine bağlı olarak) 50-120
Ekşi krema (% 10-30 yağ içeriği) 30-140
Krem (% 10-35 yağ içeriği) 30-140
Süt, yoğurt, yoğurt 10’a kadar
Yoğunlaştırılmış süt 30-40
Süzme peynir (% 2-18 yağ içeriği) 7-60
Sırlı curds 10-60

Dikkatimizi, gıdalardaki kolesterol miktarının, esas olarak, yağ içeriğine bağlı olduğu gerçeğine çekiyoruz. Daha fazla yağ içeriği – daha fazla kolesterol ve tersi.

Hepsine ek olarak, muhtemelen Tablo 1’de sadece hayvansal ürünlerin temsil edildiğini fark etmişsinizdir. Bu “ayrımcılığın” sebebi basittir – hayvansal ürünlerde kolesterol vardır, fakat sebzede – hayır.

Bununla birlikte, kandaki kolesterolün sadece kolesterol bakımından zengin ürünlerden değil, aynı zamanda akılda tutulması gerektiği unutulmamalıdır. Vücuttaki miktarı daha artar çünkü böylece insan karaciğerde kolesterol sentezini geliştirilmiş teşvik edici maddeler (toksinler, serbest radikallerin, vb) zarar doku ve gövdenin arterlerin bazı türleri. Bu bağlamda, size en margarinler içerdiği az trans yağ yemek önerilir, yağ, sosis ve (özellikle karaciğerde) endüstriyel pişirme kızartılmış gıdalar, içinde, hem de diyetlerine kızarmış, yüksek protein ve diğer yemekler payını azaltmaya çalışın, vücut için zararlı elementler içerir.

Öte yandan, tam tersine, hayvansal ürünler arasında, vücuttan kolesterol atılımını destekleyenler vardır. Aynı şey, çoğu insanın kanındaki kolesterolü oldukça etkili ve hızlı bir şekilde düşüren bitkisel ürünler için de geçerlidir.

kolesterol düşürücü ürünler

Kandaki kolesterolü düşüren besinler

Vücuttaki kolesterol seviyesinin düşürülmesi farklı şekillerde olabilir (kötü alışkanlıklardan kaçınmak, fiziksel aktiviteyi arttırmak, vb.), Ancak her birimiz için en basit ve uygun fiyatlı gıda seçimidir. Doğru seçim ne anlama geliyor?

Eh, burada sadece iki kural var:

1) diyette kolesterol açısından zengin gıdaların miktarını azaltmak için gereklidir

2) kolesterolü nötralize eden yiyecekler yemeye çalışın

Bu arada, kan kutu içinde artan kolesterol ile durumu düzeltmek için ve iki şekilde olmalıdır: Toplam kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) payını artırmak. Bununla birlikte, her iki süreç de aynı anda vücutta en sık görülür.

Yani, kandaki kolesterolü düşüren ürünler (Tablo 2)

ürün Kolesterol içeriği
Havuç (ve diğer kök sebzeler) Her gün 2 orta boy havuç yerseniz, 2 ay içinde kandaki kötü kolesterol (LDL) seviyesi% 15 oranında azalacaktır.
domates Bilim adamlarına göre günde iki bardak domates suyu, kandaki toplam kolesterol düzeyini% 10 azaltabilir (düzenli kullanımla)
sarımsak Mevcut kolesterol plaklarının damarlarını temizler ve yeniyi ertelemesine izin vermez (özel bir madde – allisin sayesinde). Sadece günlük tüketim ile çalışır.
Fındık ve tohum Günde herhangi bir fındık 60 gram yemek, toplam kolesterol seviyesini yaklaşık% 5 düşürebilirsiniz. Bu durumda, LDL’nin HDL’ye oranı, iyi kolesterol (HDL) ‘ye doğru% 7-8 oranında değişmektedir.
Bezelye (mercimek, barbunya fasulyesi vb.) Günde iki adet pişmiş bezelye (yaklaşık 350 ml), kandaki düşük yoğunluklu kolesterol miktarını üç haftada% 20 oranında azaltabilir.
Meyveler, sebzeler, kuru meyveler ve meyveler Kolesterolü sindirim sistemine bağlayan lifler bakımından zengindirler ve daha sonra hızla vücuttan uzaklaştırırlar. Buna ek olarak, lif ve zengin bir vitamin-mineral bileşimi nedeniyle, bu ürünler kolesterolün güvenli ve sağlıklı maddelere (örneğin seks hormonları) dönüşmesini hızlandırır.
Ham bitkisel yağlar (ayçiçeği, zeytin, kolza tohumu, keten tohumu, yer fıstığı, mısır, soya fasulyesi). Yağlı balıklar (doğal koşullarda yetiştirilir) Hem bitkisel yağlar hem de yağlı balıklar, kandaki kolesterol seviyesinde çok önemli bir azalmaya katkıda bulunan doymamış yağ asitleri içerir. Bu durumda, bu ürünleri sadece standart diyete eklemek değil, aynı zamanda daha zararlı yağ tipleri ile değiştirmek de istenir.
Tam tahıl tahıllar Sebzelerin yanı sıra, bütün tahıl tahılları lifle doludur. Vücuttaki hareket, sebzelerin (kolesterol açısından) gerçekleştirdiği aksiyona benzemektedir.

Kolesterol “boyalı” olduğu kadar kötü değil …

Son yıllarda, “dış” (ürünlerin) kolesterol genel sağlık için çok küçük bir katkı yapar bilim adamlarına yüksek sesle ses iddia edenler. Bir çok daha büyük etkisi, dediler, bağ dokusu, organları ve dolaşım sistemine zarar, zararlı gıda gıdada kullanım hızlandırılır üretim olan “iç” kolesterol vardır.

Bu nedenle, gerçekten kahvaltıda bir yumurta yemeyi tercih ederseniz, cesurca yiyin. Sadece biraz yeşillik ekleyelim. Balık yumurtası, hindi eti ve sığır eti yemeyi sever misin? Sağlık üzerinde! Ama bir veya iki yemek kaşığı bitkisel yağ ile giyinmiş sebze garnitürüne veya taze salataya dikkat edin …

Genel olarak, şimdi hangi yiyeceklerin kandaki kolesterolü düşürdüğünü, ne yetiştirdiklerini ve en sevdiğiniz yiyeceklerden korkup korkmayacağınızı biliyorsunuz. Mantıklı konuşun, ölçüme dikkat edin, hiç panik yapmayın ve sağlıklı olun!

Добавить комментарий

*

+ 52 = 53